Zákaznícka podpora: +421 911 089 245 (Po-Pia: 10:00 - 15:00)
Objednávky niesú možné.

ORECHOVÉ MASLÁ: KTORÉ SÚ TIE NAJLEPŠIE?

V súčasnosti sú orechové maslá mimoriadne populárne. Viete však, ktoré sú tie najlepšie a zároveň najzdravšie? Mohlo by vám to totiž výber toho správneho orechového masla výrazne uľahčiť. Preto sme sa rozhodli priniesť vám stručný a jasný prehľad.

Kedysi by sme mohli povedať, že to najlepšie orechové maslo je práve arašidové. Dnes však žijeme v modernej dobe a názory sa tak rýchlo dokážu meniť. Preto odpoveď, ktoré orechové maslo je najlepšie, dnes nie je taká jednoznačná. Dôvodom je najmä skutočnosť, že na trhu existuje skutočné spektrum orechových masiel. Vybrať si z tak širokej ponuky je preto pomerne náročné.

Nezabúdajte: Pri výbere berte ohľad aj na zloženie. Je totiž dokázané, že niektoré orechové maslá obsahujú aj prísady, ktoré môžu byť potencionálne škodlivé pre organizmus. Preto si na výber orechového masla vyhraďte viac času a zamerajte sa na dôležité faktory, ktoré je nutné zvážiť.

Arašidové maslo a jeho benefity

Za najznámejšie orechové maslo sa považuje arašidové. Hovorí sa, že ide o najstaršie orechové maslo, ktoré bolo známe už 3000 rokov pred Kristom. Prečo je tak obľúbené? Dôvodom je najmä vysoký obsah bielkovín. Obsahuje až 26 g bielkovín na 100 g.

V zložení nájdete aj spektrum antioxidantov. Tie zohrávajú dôležitú úlohu v ochrane buniek nášho tela. Arašidové maslo je výhodné aj z toho hľadiska, že obsahuje výrazne menej kalórií v porovnaní s inými orechovými maslami. Môžete ho tak bez výčitiek konzumovať aj v procese chudnutia alebo ak ste aktívnym športovcom.

Náš tip: Arašidové maslo patrí síce medzi tie lacnejšie a najpredávanejšie maslá na svete, no dávajte si pozor pri ich výbere. Niektoré obsahujú príliš veľa soli alebo cukru. Existujú aj verzie ,,light“, ktoré však nie sú tak zdravé, ako sa o nich hovorí.

Je makadamové maslo zdravé?

Aj napriek tomu, že makadamové maslo je na území Slovenska veľmi zriedkavé, určite by ste ho mali aspoň vyskúšať. Hovorí sa totiž, že je veľmi výživné. Obsahuje množstvo vlákniny, mononenasýtených mastných kyselín a výrazne menej sacharidov oproti iným orechovým maslám.

Kombinácia týchto zložiek dokáže udržiavať zdravé srdce, cievy a zároveň aj znižovať úroveň hladiny škodlivého cholesterolu. Nevýhodou môže byť cena, ktorá je vyššia. Makadamové maslá tiež obsahujú množstvo kalórií a tukov.

Maslo z vlašských orechov

Orechové maslo vyrobené z vlašských orechov vyniká svojou nezameniteľnou chuťou a tiež obsahom zdraviu prospešných látok. V zložení tohto jedinečného masla nájdete omega-3 mastné kyseliny, ktorých úlohou je znižovať zlý cholesterol a zároveň zvyšovať ten dobrý.

Maslo z vlašských orechov je vhodné aj pre vegetariánov a vegánov. Čo sa týka zlých vlastností, toto maslo obsahuje menší počet zdravých tukov a bielkovín v porovnaní s inými orechovými maslami. Napriek tomu však rozhodne stojí za vyskúšanie.

Pistáciové maslo

Pistáciové maslo obsahuje rovnaké množstvo kalórií a bielkovín ako spomínané arašidové maslo. Je dobrým zdrojom draslíka či iných minerálov a jeho úlohou je aj dobíjať elektrolyty v tele. Ak chcete zažiť chuťový pôžitok, pistáciové maslo môže byť pre vás to pravé. Jeho výhodou je aj cena, ktorá je častokrát veľmi prijateľná.

Ktoré je najlepšie?

Sami môžete vidieť, že na trhu existujú rôzne druhy orechových masiel. Platí však tvrdenie, že najzdravšie orechové maslo je také, ktoré obsahuje výlučne len orechy. Preto by ste si mali vždy na etikete dopodrobna pozrieť zloženie orechového masla a na základe toho vyberať. Nezabúdajte, že v tomto prípade sa do vyššej kvality určite oplatí investovať viac. Dajte si pozor hlavne na to, aby orechové maslo neobsahovalo cukor, nezdravé tuky alebo soľ.

Späť do obchodu