Zákaznícka podpora: +421 911 089 245 (Po-Pia: 10:00 - 15:00)
Objednávky niesú možné.

MAGNÉZIUM A JEHO ROLA PRE ŠPORTOVCOV: PREČO JE DÔLEŽITÉ?

Magnézium patrí medzi dôležité minerály, ktoré sú zodpovedné za množstvo funkcií v tele. Je nevyhnutné v rámci tvorby kostí, zubov, podieľa sa na správnej funkcii svalov, nervov a zároveň aj podporuje imunitný systém. Pre športovcov je magnézium ešte dôležitejšie, ako pre ľudí, ktorí nevykonávajú žiadne športy.

Nové výskumy hovoria o tom, že aj malé nedostatky magnézia v tele môžu spôsobiť zníženie športového výkonu. Ak by ste sa spýtali akéhokoľvek športovca, aby vám vymenoval najdôležitejšie minerály, ktoré dokážu podporiť ich výkon, magnézium by bolo pravdepodobne hneď na prvých priečkach.

Zapamätajte si: Okrem magnézia sú dôležité aj iné minerálny prvky, ktoré slúžia na podporu funkcií v tele a zlepšenie fyzického výkonu. Ide napríklad o vápnik, zinok, železo alebo chróm. Preto, ak chcete mať zachované všetky dôležité funkcie, mali by ste prijímať komplex takýchto minerálov.

Zabraňuje svalovým kŕčom

Pri športových aktivitách sú svaly namáhané. Práve to je dôvod, prečo potrebujú dostatok minerálov. V opačnom prípade dochádza ku svalovej kontrakcii, vzniku kŕčov a tŕpnutiu svalov. Rozhodne nejde o nič príjemné. Aj to je však dobrý znak toho, aby ste si uvedomili, že vaše svaly majú deficit magnézia a je ho potrebné do tela doplniť.

Svalové kŕče však môžu byť spôsobené aj dehydratáciou, nadmerným namáhaním svalov, ale aj zdravotnými ochoreniami. Dôvodov je viac, preto ak vás trápia svalové kŕče častejšie, určite navštívte lekára. Môžete tiež vyskúšať masáže, teplý kúpeľ, prípadne len zmierniť fyzickú záťaž. Za každých okolností by ste mali počúvať svoje telo.

Magnézium ako zdroj energie

Vo všeobecnosti platí, že magnézium je nevyhnutný vo viac ako 325 enzymatických reakciách. Tie sa podieľajú napríklad na syntéze bielkovín, nukleových kyselín, neurologických aktivitách alebo podporujú syntézu tukov.

Jednou z hlavných funkcií bielkovín je dodanie energie do organizmu. Mnohé výskumy potvrdili, že magnézium je potrebné pri tvorbe ATP (adenozíntrifosfátu). Ten slúži ako zdroj energie pre svaly. Ak je magnézia v tele nedostatok, môže to mať negatívny dopad na športové výkony.

Podieľa sa na efektívnej regenerácii

Najmä športovci vedia, aká dôležitá je regenerácia svalov. Po ťažkých športových výkonoch a aktivitách sú svaly poškodené a potrebujú istý čas na ich opravu. Práve minerál, akým je magnézium, dokáže podporiť regeneráciu svalov, vďaka čomu sa športovci rýchlejšie zotavia po namáhavom tréningu. Aj ten najvýkonnejší športovec by mal poznať, kedy je čas na regeneráciu a doplniť do tela potrebné živiny, vrátane dôležitých minerálov.

V akých potravinách sa nachádza?

Magnézium môžete nájsť aj v potravinách, kde sa ale nachádza v menších množstvách. Ide napríklad o orechy, listovú zeleninu, mäso alebo celozrnné výrobky. Samozrejme, pre niektorých športovcov je náročné prijímať dôležité minerály zo stravy, pretože majú častokrát prísne diéty, ktoré im to nedovoľujú. A to najmä v období súťaženia. Preto by ste mali siahnuť aj po iných zdrojoch magnézia.

Siahnite po výživových doplnkoch

Aj športovci, ktorí si myslia, že majú dokonale nastavenú stravu, trpia nedostatkom minerálov. Samozrejme, to je pochopiteľné, nie vždy sa dá mať kontrolu nad úplne všetkými zložkami nachádzajúcimi sa v strave. Ideálnym riešením sú preto výživové doplnky. Určite nie hocijaké, je dôležité, aby ste pri výbere mysleli najmä na ich zloženie a účinky.

Neváhajte investovať aj do vyššej kvality, určite sa to vyplatí. Vo výživových doplnkoch sa totiž magnézium nachádza vo väčšom množstve. Nezabúdajte však zaradiť do svojho jedálnička aj konzumáciu potravín, ktoré sú s obsahom tohto dôležitého minerálu.

Späť do obchodu