Zákaznícka podpora: +421 911 089 245 (Po-Pia: 10:00 - 15:00)
Objednávky niesú možné.

AKO VYBRAŤ VEGANSKÝ PROTEÍN - SPRIEVODCA PRE ZDRAVIE A TRÉNING

Pre tých, ktorí sa rozhodli obohatiť jedálniček o rastlinné proteíny alebo dodržiavajú striktnú vegánsku stravu a sú zároveň aktívnymi športovcami je dôležité zabezpečiť si primeraný príjem bielkovín. Vegánsky proteín je jednou z výborných spôsobou, ako tento príjem zabezpečiť.

Rôzne zdroje vegánskeho proteínu

Vegánsky proteín môže pochádzať z rôznych zdrojov, ako sú sója, hrášok, ryža, konope, či quinoa. Každý z týchto zdrojov má iný profil aminokyselín, čo je dôležité zohľadniť, pretože aminokyseliny sú stavebnými kameňmi bielkovín. Snažte sa vybrať si proteín, ktorý má pestrý mix aminokyselín, aby ste zaistili dostatočný príjem všetkých esenciálnych aminokyselín. Tu je zoznam zdrojov rastlinných proteínov s informáciami o aminokyselinovom profile:

Hrach, sója a ďalšie strukoviny: Hrach, sója, čočka, cizrna a fazuľa sú vynikajúce zdroje vegánskeho proteínu. Obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, čo ich robí výbornou náhradou za živočíšne produkty. Sojové bôby, napríklad, majú vysoký obsah bielkovín a sú bohaté na izoflavóny, ktoré majú prospešné účinky na zdravie srdca.

Orechy a semiačka: Orechy, ako napríklad mandle, lieskové orechy, kešu, ale aj semiačka ako chia, konopné semienka a tekvicové semienka sú ďalšími významnými zdrojmi vegánskeho proteínu. Okrem toho poskytujú telu zdravé tuky, vitamíny a minerály.

Quinoa: Quinoa je považovaná za superpotravinu a je skvelým zdrojom bielkovín pre vegánov. Obsahuje všetkých deväť esenciálnych aminokyselín a je bohatá na vlákninu, železo a horčík.

Tofu a tempeh: Tofu je výrobok získaný zo sójového mlieka, a tempeh je fermentovaný sójový produkt. Obidva sú vynikajúcim zdrojom proteínu a môžu byť využité v rôznych vegánskych jedlách.

Špenát a iné zelené listové rastliny: Niektoré zelené listové rastliny, ako špenát, kale a brokolica, obsahujú prekvapivo vysoké množstvo bielkovín. Navyše poskytujú veľa vitamínov, minerálov a vlákniny.

Ovocie: Aj niektoré druhy ovocia, ako avokádo a kokos, obsahujú určité množstvo bielkovín. Avokádo je navyše bohaté na zdravé tuky, ktoré sú prospešné pre srdce.

Ryža a iné obilniny: Hoci obilniny samy o sebe neobsahujú tak vysoké množstvo bielkovín ako niektoré iné rastlinné potraviny, môžu byť vynikajúcim doplnkom stravy a kombinovaním s rôznymi strukovinami a zeleninou môžeme dosiahnuť plnohodnotný vegánsky proteín.

 

Image by Drazen Zigic on Freepik

Čistota a kvalita produktu

Pri výbere vegánskeho proteínu je dôležité dbať na jeho čistotu a kvalitu. Skontrolujte zloženie produktu a uistite sa, že neobsahuje zbytočné prísady, ako sú umelé sladidlá, farbivá alebo konzervačné látky.

Vhodné pre celiatikov a ľudí s intoleranciou laktózy

Rastlinné bielkoviny sú často vhodnou voľbou pre osoby s celiakiou a intoleranciou laktózy, pretože pochádzajú z rastlinných zdrojov. Mnoho vegánskych proteínov je bezlepkových, čo je dôležité pre tých, ktorí trpia celiakiou alebo majú na lepok inú intoleranciu. Pri výbere produktu sa uistite, že je označený ako bezlepkový a že neobsahuje alergény, ktoré by mohli spôsobiť alergické reakcie. To isté platí aj pre osoby z neznášanlivosťou laktózy – väčšina produktov má už označenie “Lactose free” – teda produkt ktorý neobsahuje laktózu alebo ju obsahuje v minimálnych množstvách.

TIP: Odporúčame Vám rastlinný proteín od výrobcu Weider ktorý je bez lepku a laktózy.

Prísady s pridanou hodnotou

Niektoré vegánske proteíny môžu obsahovať prísady s pridanou hodnotou, ako sú vitamíny, minerály alebo vláknina. Tieto doplnky môžu pomôcť zlepšiť výživový profil proteínu a poskytnúť ďalšie výhody pre vaše zdravie.

Chuť a konzistencia

Chuť a konzistencia sú dôležité, pretože ovplyvňujú, či vám bude proteín chutiť a či ho budete pravidelne konzumovať. Niektoré vegánske proteíny majú prírodnú chuť a iné sú ochutené prírodnými prísadami. Skúste si vyskúšať rôzne varianty a zvoľte si takú, ktorá vám najviac vyhovuje.

Cena

Cena je samozrejme ďalším faktorom, ktorý môže ovplyvniť váš výber. Existuje množstvo vegánskych proteínov na trhu, a ich ceny sa môžu líšiť. Zvážte svoj rozpočet a nájdite si taký proteín, ktorý je cenovo dostupný, ale stále spĺňa vaše nutričné potreby. Kvalitný protein  môže byť výhodnejší v dlhodobom horizonte, pretože môže obsahovať lepšie zložky a lepšiu hodnotu nutričných vlastností. Drahšie proteíny môžu tiež obsahovať pridané vitamíny, minerály alebo enzýmy.

 

Pri výbere správneho vegánskeho proteínu je dôležité brať do úvahy vaše individuálne potreby, preferencie a ciele. Skúste experimentovať s rôznymi značkami a zdrojmi rastlinných bielkovín, aby ste našli ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašej chuťovej preferencii a spĺňa vaše nutričné požiadavky.

 

Image by Freepik Image by Freepik Image by Freepik Image by Freepik

Späť do obchodu